_DSC2389-1USMsilver-color-w

GLAVNI NAMEN DELAVNICE
Delavnica je namenjena posameznikom in ima podoben namen kot istoimensko predavanje: zasuk od pogleda v preteklost v spreminjanje našega vsakdana. Razumevanje svoje preteklosti, kako nas je izoblikovala in kako še vedno vpliva na naše življenje, je dobra osnova. Da nam bolj trdna tla pod nogami. A pred nami je težja naloga, od teh tal se je treba odriniti. Kako to znanje in zavedanje prenesti v našo vsakdanjost? Kje in kako začeti s spremembami, da se bodo te v želeni smeri pokazale v odnosu do sebe in drugih? Glavni namen delavnice je boljše zaznavanje in obvladovanje čustev v odnosih. Kar je daleč najboljši recept za spreminjanje odnosov v za nas želeno smer.

Ključ do spreminjanja odnosov je v zaznavanju svojih čustev in dobrem upravljanju z njimi. To odpre prostor za pravilno zaznavanje čustev drugih. Kar sprosti komunikacijo in preprečuje nepotrebne nesporazume. Kot vsega drugega v življenju se je tudi tega mogoče naučiti. Zamujeno v preteklosti se da nadoknaditi, kar je tudi glavni namen te delavnice.

POTEK  DELAVNICE
Udeleženci delavnice izberejo temo s področja odnosov, o kateri bi želeli izvedeti kaj več. Tema je lahko s področja partnerskih odnosov (reševanje konfliktov, izražanje občutkov, (ne)strpnost, nerazumevanje, izbruhi jeze,…). Lahko tudi družinsko odnosi (odnos oče-sin, mami-hčerka, težave v šoli, neubogljivost, površnost, vzkipjlivost otrok, napetosti med sorojenci…). Skoraj zagotovo bodo na vrsto prišli tudi odnosi v službi (kako se postaviti zase pred šefom, kako ustaviti šikaniranje sodelavcev,…). Poudarek je ves čas na zaznavanju in izražanju svojih čustev.

Glede na izbrano temo postavimo družino, par, skupino… Udeleženci najprej sami poskušajo po najboljših močeh rešiti zaplet. Temu sledi refleksija dogajanja, v debati sodelujejo vsi udeleženci. Nato isti udeleženci poskušajo zaplet reševati drugače, tokrat z aktivnim usmerjanjem terapevta – vodje delavnice.

KAJ UDELEŽENCI LAHKO PRIČAKUJEJO OD DELAVNICE
Na prvem srečanju bodo udeleženci pri sebi izkusili pri  drugih pa opazili, kako na nas še vedno vplivajo vzorci, ki smo se jih naučili nekoč v preteklosti. Spoznanje, kako stare vzorce vedno znova prenašamo v aktualne odnose, je ključno, da se zavemo, kje se lotiti sprememb. Drugo srečanje je usmerjeno v spreminjanje neželenih vzorcev. Udeleženci se učijo zaznavati, kaj in kdaj sproži stare vzorce. Ob tem se tudi že učijo tehnik, ki jim omogočajo, da jih sčasoma tudi začnejo presegati.

Odzivi udeležencev 

Včerajšnja delavnica je bila zame najmočnejša doslej (pa so bile že prejšnje vsaka na svoj način intenzivne in koristne). V samo dveh igrah vlog sta se odigrali obe situaciji, ki sem jih želela predelat, videti na drugačen način. Način, da najprej sami odigramo vloge in šele po tem z vami je odličen, daje še bolšji uvid v to, kaj se nam dogaja. Se mi zdi, da smo včeraj prav vsi, če že ne razrešili pa vsaj dobili uvid v prav tisto, zaradi česar smo prišli. Učinek delavnice se mi je že danes v službi poznal v komunikaciji s sodelavci. Hvaležna.
Barbara

Takorekoč ves čas delam na sebi. Teorije poznam več, kot pa sem jo sposobna uporabljati v praksi. Zato mi je praktična delavnica v skupini prišla zelo prav. Ko sem v “pogovoru z mamo” v sebi doživljala vihar, sem bila izgubljena in hvala za vašo pomoč v tem stanju. Še sedaj se spomnim tega prepletanja občutkov, ko bi najraje v “mamo” vrgla vso jezo in upanje in žalost in hrepenenje… Pa sem z vašo pomočjo ostala v stiku s seboj in mama je zmogla obdržati svojo bolečino… Zakaj sem hotela biti hči? Da bi bolje dojela svoja čustva ob svoji mami in bila boljša mama svoji hčeri. In to sem dobila.
Ada