_DSC3685-w1x

Skupina za pare je nastala na podlagi izkušenj Skupine za posameznike. Pri vodenju skupine se prav tako opiram na nezavedne procese, ki jih lahko opazite na postavitvah družine. Število je omejeno na 8 udeležencev (4 pari), srečanja so terapevtsko vodena, zato so učinki globlji in trajnejši, ne da bi se bilo treba udeležencem posebej izpostavljati.

Glavni namen skupine za pare je opazovanje in vplivanje na problematične vzorce delovanja v partnerski zvezi. Največje spremembe v odnosu povzroči zavedanje, da partner ničesar ne počne s slabim namenom, ampak ima zato svoje zelo tehtne razloge, čeprav se jih večinoma niti ne zaveda. Ravno ozaveščanje teh razlogov, ki imajo zgodovino iz naših najbolj rosnih let, je temeljni cilj skupine. Ko partnerja vidita vzorec, v katerega sta se ujela, in se zavesta od kod izhaja pri vsakem od njiju, postaneta zaveznika v prizadevanju za preseganje naučenega. Česar smo se nekoč naučili narobe, se je vedno mogoče naučiti drugače. V paru gre to lažje, čeprav ne izgleda vedno tako. Izjemna prednost skupine je, da se lahko učimo ob opazovanju drugih parov. Ne samo, da se ti drugače spopadajo s podobnimi težavami. Ob opazovanju drugih smo bolj odprti in sproščeni, kar nam omogoča, da včasih lažje in hitreje pridemo do potrebnih uvidov. Težave in stiske drugih se nas pač ne dotaknejo tako močno, kot se nas naše lastne.

DELO V SKUPINI: Prvi dve srečanji namenimo družinski igri vlog. Udeleženci se najprej izmenjajo v vlogi staršev in otrok. Ko svojega partnerja opazujemo in doživljamo v otroški vlogi, ga lahko v trenutku razumemo in začutimo bolj kot v mesecih pogovarjanja ali letih skupnega življenja. Vpogled v nastanek partnerjevih vzorcev nas sprosti, saj postane jasno, da z nami nimajo kaj dosti opraviti. Naslednja srečanja so namenjena partnerskim vlogam. Preigravamo tipične situacije in zagate v partnerskih odnosih, včasih sponatno, drugič na željo udeležencev. Po vsaki igri vlog se pogovorimo, iščemo vzorce in skupaj razmišljamo o možnih drugačnih odzivanjih oziroma rešitvah . Ob tem se seveda dostikrat nasmejemo dejstvu, kako zelo kreativni smo pri reševanju lastnih težav, ki jih opazimo pri drugih.

IGRA VLOG: Za spremembe, ki posegajo tudi v nezavedno, so potrebne intenzivnejše izkušnje, ki jih vzpostavljamo z vodeno igro vlog. Težav v odnosih nimamo, ker bi bilo z nami kaj narobe. So posledica naših vzorcev razmišljanja in čustvovanja. Nismo se rodili z njimi, ampak smo se jih naučili. Zato se tistih, ki nam škodijo, lahko naučimo drugače. Do “čustvenih nesporazumov” v partnerskem odnosu prihaja, ker včasih še zase ne vemo, kaj čutimo in kaj to za nas pomeni. Koliko je potem sploh možnosti, da bomo ujeli čustva partnerja?! Samoopazovanje in vzpostavljanje sprememb poteka skozi igro vlog. Izrazita prednost igre vlog je, da udeleženci ne samo razumejo, kaj bi bilo potrebno spremeniti, ampak se preko močnih čustvenih in telesnih doživetij spreminjajo tudi njihovi nezavedni mišljenjski in čustveni vzorci. Enostavneje povedano igra vlog pod vodstvom izkušenega terapevta omogoča spremembe tudi tam, kjer zgolj razum in volja posameznika nista dovolj. Skozi srečanja vodja skupine udeležence postopoma vodi k bolj funkcionalnemu odzivanju, kar naj bi vodilo v bolj zadovoljujoče odnose v vsakodnevnem življenju. Z igro vlog torej vsak udeleženec lahko spoznava svoje naučene odzive, hkrati pa jih pod ustreznim vodstvom tudi že poskuša spreminjati ter preko tega tudi spreminjati sebe in svoje odnose.

Komu je namenjena skupina?

V skupino se lahko vključijo samo pari. Priporočamo jo parom, ki še niso pripravljeni za posebno partnersko terapijo ali se jim težave v odnosu ne zdijo tako hude, da bi jo potrebovali. V skupini se bodo dobro počutili tudi radovedni pari, ki bi preventivno želeli kaj narediti za odnos, čeprav nimajo večjih težav. Skupina je primerna za pare, ki so med terapijo prišli do tako močne blokade, da je potreben predah ali drugačen pristop. Skratka – skupino lahko priporočim vsem parom, ki želijo izboljšati svoj odnos, ne glede na trenutno zadovoljstvo z odnosom. Izkušnje potrjujejo, da se udeleženci sproščeno povežejo že na drugem srečanju ter tako ustvarijo ozračje zaupanja in medsebojne podpore. To omogoči enostavno in spontano vključitev tudi morebitnim bolj zadržanim udeležencem.