Čeprav je morda videti drugače, otroci v sodobnem svetu ne potrebujejo nič kaj dosti drugega, kot so potrebovali včasih. Samo spremenil se je svet okoli nas in spreminja se vedno hitreje. Čeprav se temeljne potrebe otrok zaradi tega ne spreminjajo, so se zelo spremenile okoliščine, v katerih jim starši poskušamo te potrebe zadovoljiti. Predvsem pa so posledice neustrezne vzgoje bistveno prej in bolj vidne. S tem pa tudi težave otrok: v svoji družini, šoli, med vrstniki,…
DELAVNICA JE NAMENJENA vsem staršem ne glede na starost otrok. Starši mladostnikov bodo lahko preverili, kaj so zamudili v zgodnejših letih, kar je nujna osnova za morebitne spremembe v odnosu do otrok v puberteti. Starši mlajših otrok pa bodo izvedeli, kaj jih čaka in katere so ključne zadeve, ki jim bodo zagotovile manj težav v kasnejših otrokovih obdobjih. Ker je ena od glavnih težav sodobnih družin pomanjkanje ustrezne očetovske moči, na delavnico še posebej vabim moške oziroma očete.
Glavne teme, o katerih bomo spregovorili na delavnici, so:
- katere so temeljne otrokove potrebe
- kaj staršem daje moč, da jim otroci sledijo in kako jo izgubijo
- čemu se v vzgoji in svojem odnosu do otrok moramo izogibati
- kaj storiti z jezo, svojo in otrokovo, je jeza res slaba
- kje in zakaj se staršem običajno zatakne in kako se s tem spopasti
- ključne vloge očeta in matere in najpogostejše napake staršev
- ali v odnosih, tudi ko gre za vzgojo otrok, obstaja »prav« in »narobe«
- kaj in koliko resnično škodi otrokovemu razvoju, ali so napake staršev res tako zelo usodne
- čemu se moramo za vsako ceno poskušati izogniti
- kaj pomeni biti “dovolj dober starš”
- vzgoja za odgovornost z učenjem na posledicah, vzgoja z zgledom in vzgoja z navezanostjo
- zakaj starši preveč popuščajo otrokom ali pa so nasprotno pretogi in prestrogi
To so samo nekatere od glavnih tem, skozi katere bomo poskušali bolje razumeti sebe in preko tega tudi svoje otroke.
GLAVNI NAMEN DELAVNICE je, da starši preverijo svoje poglede na to, kaj otroci resnično potrebujejo ter kako jim to zagotoviti. Sodobni starši prevečkrat otrokom vsiljujejo, česar ne potrebujejo, hkrati pa jih prikrajšajo za tisto, kar rabijo. Jih pretirano varujejo pred nepomembnimi nevarnostmi in jih s tem prikrajšajo za nujno potrebne izkušnje. Ob tem pa jih prekmalu spuščajo v resnične in virtualne svetove, za katere niti malo niso pripravljeni.
V prvem dnevu delavnice se bomo posvetili vlogam staršev in postavljanju strukture (vrednot in pravil) v družini. Drugi dan delavnice bo bolj namenjen odnosom v družini. Situacije po izboru staršev bomo tudi demonstrirali skozi igro vlog.
Delavnica je dvodnevna, in sicer bo potekala 14.11. in 21.11. med 17.30 – 21.00. Cena dvodnevne delavnice je 120 eur, za oba starša pa 195 eur. Prijave so mogoče do zasedbe mest (največ 20 udeležencev).