Čeprav je morda videti drugače, otroci v sodobnem svetu ne potrebujejo nič kaj dosti drugega, kot so potrebovali včasih. Samo spremenil se je svet okoli nas in spreminja se vedno hitreje. Čeprav se temeljne potrebe otrok zaradi tega ne spreminjajo, so se zelo spremenile okoliščine, v katerih jim starši poskušamo te potrebe zadovoljiti. Predvsem pa so posledice neustrezne vzgoje bistveno prej in bolj vidne. S tem pa tudi težave otrok: v svoji družini, šoli, med vrstniki …

Nemogoče je dajati konkretne recepte, saj je vsaka družina zgodba zase in tudi otroci se že znotraj družine zelo razlikujejo. Vendar sodobne raziskave razvoja otrok in proučevanja razvoja človeških možganov vendarle dajejo neke jasne smernice, kaj v osnovi otroku koristi in kaj mu škodi. Znotraj teh ekstremov pa je široko polje neskončnih možnosti, ki omogočajo svobodo in kreativnost tako staršema kot njunim otrokom. Vendar se zdi, da je vedno manj staršev, ki bi to svobodo videli kot priložnost, več je takih, ki se v njej izgubljajo. Zato pretirano posegajo po nasvetih drugih, med sabo pa se starša prerekata za en in edini prav, ki skoraj nikoli ne obstaja.

DELAVNICA JE NAMENJENA vsem staršem ne glede na starost otrok. Starši mladostnikov bodo lahko preverili, kaj so zamudili v zgodnejših letih, kar je nujna osnova za morebitne spremembe v odnosu do otrok v puberteti. Starši mlajših otrok pa bodo izvedeli, kaj jih čaka in katere so ključne zadeve, ki jim bodo zagotovile manj težav v kasnejših otrokovih obdobjih. Ker je ena od glavnih težav sodobnih družin pomanjkanje ustrezne očetovske moči, na delavnico še posebej vabim moške oziroma očete.

OSREDNJA NIT delavnice bo spremljanje otrokovega razvoja z vidika njegovih potreb v različnih starostnih obdobjih. Šele ko razumeta otrokove resnične potrebe, se starša lahko ustrezno prilagodita  in sprejemata pravilne odločitve. Sodobni starši prepogosto otrokom ne zagotavljajo tistega, kar potrebujejo, hkrati jih pa včasih dobesedno posiljujejo s stvarmi in odnosi, ki jih otroci ne potrebujejo oziroma jim celo škodijo.

OSNOVNE POTREBE OTROK so dokaj enostavne. Kar pa ne pomeni, da jih je staršem enostavno prepoznati, še manj pa zadovoljevati. Zato bomo na delavnici odkrito spregovorili tudi o tem, kaj staršem onemogoča, da včasih ne uspejo izvajati tudi tistih nalog, ki jih povsem razumejo. Kako si starša lahko pomagata, da se čim hitreje opolnomočita? Katere so nujne sposobnosti in veščine dobrega starša in kako jih krepiti? Ali so napake res tako usodne, si starši res ne moremo privoščiti več sproščenosti in časa zase?

Največ pozornosti bomo namenjali STARŠEVSKI MOČI, še posebej očetovi. Kaj staršem da moč, s čim jo ohranjajo in krepijo ter kako jo izgubljajo. Starši brez moči so – nemočni. Če želijo, da jih otroci najprej ubogajo, jim kasneje sledijo ter jih spoštujejo in upoštevajo, potem se morajo nujno naučiti ohranjati in krepiti moč, ki jim je bila dana z otrokovim rojstvom. Žal to darilo ne traja dolgo. Kako ženska – mati lahko pomaga moškemu – očetu pri ohranjanju moči in vzpostavljanju avtoritete v družini?

Delavnica je izrazito INTERAKTIVNA, kar pomeni, da se udeleženci lahko ves čas aktivno odzivajo s komentarji in vprašanji. S tem bomo hitro ugotovili, da ne obstajajo enotni recepti za vzgojo otrok. Vsaka družina je najprej zgodba zase, potem pa se še otroci med sabo zelo razlikujejo. Zakaj je tako in kako to presegati najprej znotraj družine in potem tudi v šoli.

GLAVNI NAMEN DELAVNICE je, da starši preverijo svoje poglede na to, kaj otroci resnično potrebujejo ter kako jim to zagotoviti. Sodobni starši prevečkrat otrokom vsiljujejo, česar ne potrebujejo, hkrati pa jih prikrajšajo za tisto, kar rabijo. Jih pretirano varujejo pred nepomembnimi nevarnostmi in jih s tem prikrajšajo za nujno potrebne izkušnje. Ob tem pa jih prekmalu spuščajo v resnične in virtualne svetove, za katere niti malo niso pripravljeni.  Kar boste slišali na delavnici, bomo tudi demonstrirali skozi igro vlog, kar vam bo zagotovilo močnejšo in trajnejšo osebno izkušnjo. V tem se ta delavnica razlikuje od ostalih.

Glavne teme, o katerih bomo spregovorili na delavnici, so:

  • katere so temeljne otrokove potrebe
  • kaj staršem daje moč, da jim otroci sledijo in kako jo izgubijo
  • kaj storiti z jezo, svojo in otrokovo, je jeza res slaba
  • kje in zakaj se staršem običajno zatakne in kako se s tem spopasti
  • ključne vloge očeta in matere in najpogostejše napake staršev
  • ali v odnosih, tudi ko gre za vzgojo otrok, obstaja »prav« in »narobe«
  • kaj in koliko resnično škodi otrokovemu razvoju, ali so napake staršev res tako zelo usodne
  • čemu se moramo za vsako ceno poskušati izogniti
  • kaj pomeni biti “dovolj dober starš”
  • vzgoja za odgovornost z učenjem na posledicah, vzgoja z zgledom in vzgoja z navezanostjo
  • zakaj starši preveč popuščajo otrokom ali pa so nasprotno pretogi in prestrogi

Delavnica je dvodnevna, in sicer dvakrat po 4 šolske ure med 17.30 – 21.00, običajno v dveh zaporednih četrtkih. Točni termini so objavljeni v rubriki “Novice”. Cena dvodnevne delavnice je 140 eur, za oba starša pa 225 eur. Prijave so mogoče do zasedbe mest (največ 16 udeležencev).

ODZIVI UDELEŽENCEV


Ta delavnica je samo še bolj potrdila moja razmišljanja, da otrok potrebuje očeta, zdravo postavljene meje in letom primerno razvijanje odgovornosti. Da mora za zdrav otrokov razvoj oče opraviti svoje naloge, tudi ko te niso najbolj prijetne. Na delavnici sem dobil dodatno spodbudo, da se v trenutkih, ko se sprašujem ali bi bilo boljše popuščanje, prej zavem, da je za otrokovo pot v odraslost in samostojnost pravilno, da vztrajam v svoji očetovski vlogi, namesto da otroku poskušam biti prijatelj.
Ažbe K.

Na delavnico sem prišla ob pravem času. Z vašo jasnostjo in zdravo razumskostjo ste mi podkrepili ter tudi odprli nek nov pogled na vzgojo ter na delovanje mene same. Zelo mi je bilo všeč, da v delavnici omenite tudi lastne primere, da pokažete, da ste samo človek ter da se prav tako, kot vsi, učite iz svojih napak. 
Tina M.

Zahvaljujem se za dobro izvedeno delavnico. Mene so najbolj nagovorile povezave istih vzorcev skozi različna obdobja odraščanja. Nekatera spoznanja so me dobesedno prevzela. Mislim, da je delavnica najbolj poučna za starše otrok med 4 in 16 letom, saj je to obdobje, kjer lahko še izvajaš vzgojo z vidnimi rezultati in te vse skupaj pomiri, ko se zaveš, da si več stvari naredil prav, ker si še ob »pravem« trenutku slišal dober nasvet.
Mateja M.